آیا هیتلر واقعا خودکشی کرد؟

چهارشنبه 9 فروردین 1391  23:51

نوع مطلب :آدولف هیتلر - بزرگ مرد تاریخ بشر ،

پیش از آغاز سخن توجه دوستان را به نکته ای جلب می کنم و آن اینکه این بحث صرفا یک بحث تاریخی است و موضوع آن نیز واکاوی موضوع خودکشی هیتلر است ولاغیر. ما در این ماجرا کاری به شخصیت و یا عملکرد هیتلر نداریم. ضمن اینکه یادآور می شویم ، اینکه هیتلر یا خودکشی کرده است و یا مخفیانه از آلمان فرار کرده و به آمریکای لاتین گریخته است (به هر حال از این دو حال خارج نیست) و احتمالا تا اوایل دهه 60 نیز در آمریکای لاتین به حیات خود ادامه می داده است. موضوع بحث همین است. ما به زندگی هیتلر پس از جنگ جهانی دوم کاری نداریم. چرا که وجود یا عدم وجود هیتلر پس از جنگ جهانی دوم موضوع چندان مهمی نیست. اینکه هیتلر پس از جنگ چند سال زنده بود و چه کارهایی انجام داد ، موضوع جالبی برای بحث نیست. چرا که در جهان دو قطبی که پس از جنگ جهانی دوم به وجود آمد دیگر جایی برای ناسیونال سوسیالیسم وجود نداشت. سوسیالیسم شوروی از یک سو و لیبرال دمکراسی آمریکا و متحدانش از سویی دیگر ، دیگر جایی برای هیتلر در جهان باقی نمی گذاشت. یا به عبارتی دیگر تاریخ مصرف هیتلر و ناسیونالیسم او در 30 آوریل 1945 به پایان رسیده بود و پس از آن تاریخ دیگر جهان نیازی به هیتلر و عقاید او نداشت. حالا چه هیتلر زنده باشد و چه مرده باشد. موضوع این بحث صرفا بررسی این موضوع است که آیا هیتلر واقعا خودکشی کرده است یا خیر...

حال با این مقدمه به سراغ بحث می رویم.

تصویر منتسب به هیتلر که پس از اعلان خودکشی وی منتشر شد :در این تصویر چند نکته وجود دارد. ادمه مطلب رو بخونید...

1- سوالی مطرح می شود که چرا هیتلر گلوله را به پیشانی خود شلیک کرده است؟؟ مثلا چرا گلوله را به دهان خود و یا به شقیقه خود شلیک نکرده است؟؟ برای خودکشی به این شکل که در تصویر دیده می شود ، می بایست قبضه اسلحه را به وسیله داخل چهار انگشت میانی گرفت و انگشت شصت را بر روی ماشه قرار داد و با انگشت شصت ماشه را چکاند. دست دیگر می بایست لوله تفنگ را با شدت بر روی پیشانی فشار داده و ثابت نگاه دارد. چرا که لگد اسلحه باعث می شد که لوله تفنگ جابجا شده و تیر به خطا برود. ضمن اینکه تپانچه های آن دوره نیز به میزان زیادی دارای لگد وحشتناک بودند. سوال اینجاست که چرا هیتلر مستقیما به سمت شقیقه خود شلیک نکرد؟؟ در حالیکه شلیک به شقیقه بسیار آسانتر از شلیک به پیشانی است. چرا هیتلر می بایست برای خودکشی خود این روش را انتخاب کند؟؟ در دوران جنگ جهانی دوم متداول ترین روش برای خودکشی ، شلیک به داخل دهان بود. چرا که لوله تفنگ در داخل دهان ساکن است و به هیچ سمتی لگد نمی زند و منحرف نمی شود و شخص را با اولین ضرب از پای در می آورد. چرا با وجود این همه راه آسان برای خودکشی ، هیتلر دشوارترین راه را انتخاب کرده است؟؟ (شلیک به پیشانی) در قسمت جمجمه سر ، محکمترین و با استحکام ترین قسمت ، همان پیشانی است. بسیار اتفاق می افتد که گلوله یا ترکشی به این قسمت اصابت کند و تنها باعث زخمی شدن مضروب گردد و باعث هلاکت وی نشود. چرا که این قسمت از جمجمه سر دارای بیشترین استحکام است. هیتلر به جای اینکه به قسمت هایی از سر که دارای استحکام کمتر است ، مثل سقف دهان و شقیقه ، شلیک نکرد و گلوله را مستقیما به مستحکم ترین قسمت سر شلیک کرد. واقعا علت این کار چیست؟ (پاسخ این سوال در ادامه بیان خواهد شد)

2- حالا فرض کنیم که هیتلر واقعا به همین ترتیب خودکشی کرده است ، در این گونه موارد می بایست در اطراف محل اصابت گلوله به بدن ، علائمی از سوختگی ناشی از پرتاب باروت محترقه از داخل لوله تفنگ باشد. یعنی می بایست در اطراف زخم علائمی از سوختگی نیز وجود داشته باشد که نشان دهنده برخورد گلوله و متعاقب آن برخورد باروت گداخته است. در حالیکه در این تصویر هیچگونه علامتی از سوختگی در اطراف محل اصابت گلوله وجود ندارد.

3- میمیک چهره هیتلر به گونه ای است که گویی در اثر سکته مرده است. در این گونه موارد آخرین میمیک صورتی که در چهره یک فرد قبل از مرگ وجود دارد ، به همان ترتیب پس از مرگ وی نیز باقی می ماند. به عنوان مثال شخصی که در آخرین لحظات عمر خود درد شدیدی را تحمل می کرد و در اثر آن درد صورت خود را به صورت درهم و چروکیده در آورد ، اگر دقیقا در همین لحظه بمیرد ، صورت وی دقیقا همان علائم (با کمی تغییر) را بر روی خود نگاه می دارد. اما صورت هیتلر در این تصویر به گونه ای است که گویا هیچ اتفاقی قرار نیست برای او بیفتد و او زمانی که در خواب بود دچار سکته شده است. در حالیکه او در آخرین لحظات پیش از سقوط رایش سوم دچار ناراحتی ها و فشارهای عصبی زیادی بود و وقتی که تصمیم به خودکشی می گیرد ، نیز این فشارها دو چندان می شود. یک شخص هرچقدر هم که شجاع و نترس باشد ، باز هم در لحظه ای که مرگ را در برابر خود می بیند ، مقداری چهره وی تغییر میمیک می دهد. علی الخصوص اینکه مرگ او به صورت خودکشی باشد. زمانی که هیتلر تفنگ را بر روی پیشانی خود قرار داده بود و می دانست که پس از چکاندن ماشه خواهد مرد ، می بایست در این لحظه ، بنا به فطرت و طبیعت بدن انسان ، چشمان خود را بسته و در حالت اضطراب کامل باشد. در حالیکه در چهره وی پس از مرگ کوچکترین علامتی از فشار عصبی و اضطراب قبل از مرگ دیده نمی شود.

4- اصلا چرا هیتلر به وسیله گلوله و تفنگ خودکشی کرد؟؟ چرا مثل اوا براون با سیانور خودکشی نکرد؟؟

========================

حالا به بررسی شواهد تاریخی می پردازیم.

ویلیام شایرر ، نویسنده کتاب ظهور و سقوط رایش سوم ، آخرین ساعات زندگی هیتلر را به این صورت توصیف می کند : (با کمی تلخیص از جانب بنده)

(((( اوا براون میلی به غذا نداشت و هیتلر نهار خود و در واقع آخرین غذای خود را به همراه دو تن از منشیان و آشپز خود خورد. وقتی غذا تمام شد ، اریش کمپکا (شوفر هیتلر ، که متصدی گاراژها بود) دستور یافت بلافاصله 200 لیتر بنزین در پیت های نازک در باغ صدارت عظمی تحویل دهد. کمپکا در فراهم آوردن این اندازه بنزین به اشکال برخورد. اما توانست 180 لیتر گرد آورده و با کمک سه تن آنرا به طرف در مخفی پناهگاه ببرد. زمانی که برای سوزاندن اجساد تدارک دیده می شد ، هیتلر که آخرین غذای خود را تمام کرده بود ، اوا براون را برای یک وداع دیگر و در واقع آخرین وداع با همکاران نزدیک خود ، دکتر گوبلز ، ژنرال کریس و بورگدورف و دو منشی و آشپز هیتلر احضار کرد. خانم گوبلز در آن جمع حاضر نشد. چرا که فکر کشتن شش فرزند او را لحظه ای آسوده نمی گذاشت. مراسم وداع به پایان رسید. هیتلر و اوا براون به اتاقهای خویش رفتند و دیگران در راهروی بیرون اتاق منتظر ماندند. چند لحظه بعد ، صدای تیر تپانچه ای به گوش رسید. حاضران در راهروی پشت در اتاق منتظر شنیدن صدای تیر دیگری بودند. اما پس از آن جز سکوت چیزی شنیده نشد.

پس از یک فاصله کوتاه وارد اتاق هیتلر شدند. جسد هیتلر را دیدند که روی کاناپه افتاده و خون از آن روان است. او تیر را به دهان خود خالی کرده بود. در کنار جسد اوا براون دیده می شد. دو رولور بر کف اتاق افتاده بود. اما اوا تپانچه خود را بکار نبرده بود ، بلکه فقط سم خورده بود. حال ساعت 30 : 3 دقیقه بعدازظهر دوشنبه 30 آوریل 1945 بود و درست ده روز پس از 56 امین سالروز تولد هیتلر و دوازده سال و سه ماه پس از انتصاب او به صدارت عظمای آلمان و تشکیل رایش سوم ، که فقط یک هفته پس از آن باقی ماند.

مراسم جنازه سوزی فورا اجرا شد. هیچکس کلمه ای بر زبان نراند. تنها صدایی که شنیده می شد غرش گلوله های توپ روس ها بود که در باغ عمارت صدارت عظمی و دیوارهای ویران اطراف آن منفجر می شد. هاینتز لینگه که پیشخدمت مخصوص هیتلر بود و از سردسته های اس اس بود و یک فرمانبر نظامی جسد هیتلر را بیرون بردند. آنرا در یک پتوی خاکستری نظامی پیچیده بودند که صورت در هم شکسته او را در هم می پوشاند. کمپکا جسد هیتلر را از روی شلوار و کفش سیاه او که همواره آنرا با کت خاکستری خود می پوشید ، شناخت. مرگ اوا براون تمیزتر بود ، زیرا خونی در بدن او دیده نمی شد. بورمان جسد او را به راهرو برد و آنرا به کمپکا تحویل داد.

(( شوفر هیتلر بعدا چنین به خاطر آورد )) خانم هیتلر پیراهن تیره رنگی پوشیده بود. من هیچگونه آسیبی در بدن او ندیدم.

هر دو جسد به باغ برده شد و در خلال وقفه ای که در تیراندازی توپهای روس ها ایجاد شده بود ، در یک گودال که در اثر اصابت گلوله توپ به وجود آمده بود ، قرار گرفت و با بنزین آتش زده شد. سوگواران ، به رهبری گوبلز و بورمان ، به سرپناه در مخفی پس کشیدند و به علامت وداع دست راست خود را پیش بردند و سلام نازی دادند. این تشریفات بسیار مختصر بود ، زیرا گلوله های ارتش سرخ دوباره در باغ افتاد و زنده ماندگان به پناهگاه رفتند و شعله های بنزین را وا گذاشتند تا کار نابود ساختن بقایای جسمانی هیتلر و زن او را تمام کنند. ))))

حال به بررسی نوشته های ویلیام شایرر می پردازیم :

شایرر آخرین ساعات زندگی هیتلر را بسیار باشکوه توصیف می کند. هیتلر بسیار آرام و متین و باوقار پیش از خودکشی ، ابتدا ناهار خود را می خورد و سپس به استقبال مرگ می رود. آیا این ناهار خوردن ضرورتی داشت؟ هیتلر که تصمیم داشت بلافاصله پس از ناهار با دوستان خود وداع کرده و خودکشی کند. پس این ناهار خوردن به چه منظوری صورت گرفته است؟ از این موضوع دو مطلب را می توان استنباط کرد. اول اینکه او واقعا به قدری دارای روحیه بالا و شجاعت و طبیعت بزرگی بود که به مرگ هیچ توجهی نداشت. دوم اینکه او می دانست کشته نخواهد شد و می دانست که قرار نیست کشته شود. به نظر می رسد احتمال دومی قوی تر از احتمال اولی باشد. چرا که یک فرد هرچقدر هم که شجاع و دارای روحیه بزرگی بوده باشد ، باز هم در مواجهه با مرگ دچار اضطراب های مخصوص به خود خواهد بود و وجود این اضطراب ها باعث افزایش آدرنالین خون شده و بالتبع باعث کور شدن اشتها می شود. شایرر در متن اشاره می کند که اوا براون هیچ میلی به غذا نداشت و بر سر میز ناهار حاضر نشد. اما هیتلر بر سر میز ناهار حاضر شده و به اتفاق دو منشی و آشپز ، ناهار خود را صرف کرد.
موضوع دیگری که در نوشته های آقای شایرر به چشم می خورد این است که هیچ یک از همراهان و اطرافیان هیتلر به عینه و با چشمان خود صحنه خودکشی هیتلر را ندیده اند. بلکه نویسنده تصریح می کند که دوستان و همراهان هیتلر در راهرو ، پشت در اتاق هیتلر منتظر بودند و تنها صدای شلیک تپانچه را شنیدند. در واقع افرادی که پس از تسخیر کامل برلین بر خودکشی هیتلر شهادت دادند ، هیچ یک با چشمان خود صحنه خودکشی هیتلر را ندیده اند. بلکه مدتی پس از شلیک گلوله وارد اتاق شدند و با جسد هیتلر مواجه شدند. پس در واقع هیچ کس به چشم خود خودکشی هیتلر را ندیده است. واقعیت اینجاست که زمانیکه روس ها در داخل برلین می جنگیدند و متفقین غربی نیز به حومه برلین رسیده بودند ، هنوز بقایای ورماخت و نیروهای نظامی وابسته به رایش سوم در گوشه و کنار آلمان و سایر قسمت های اروپا در حال مقاومت در برابر متفقین بودند. متفقین می خواستند که این جنگ هرچه سریعتر پایان یابد و مقاومت های ریز و درشت نیروهای نظامی وابسته به هیتلر برچیده شود. متفقین تنها به یک طریق می توانستند این عمل را انجام دهند و آن هم انتشار گسترده خبر کشته شدن هیتلر و انتشار تصویر جسد او به همراه خبر آن بود. چرا که در صورت انتشار خبر بدون تصویر ، هیچ گروهی آنرا نمی پذیرفت. پس در واقع متفقین به یک تصویر از جسد هیتلر نیاز داشتند که به وسیله آن تمام نیروهای مقاومت را وادار به تسلیم بدون قید و شرط کنند. نکته دیگری که در نوشته آقای شایرر جلب توجه می کند ، این است که هیتلر گلوله را به دهان خود شلیک کرده است. شایرر می نویسد : زمانی که همراهان هیتلر وارد اتاق او شدند با جسد هیتلر مواجه شدند که گلوله را در دهان خود خالی کرده بود. در حالیکه تصاویری از هیتلر که پس از مرگ او منتشر شده است ، نشان می دهد که گلوله به پیشانی وی اصابت کرده است. این تناقضات گویای چیست؟؟ یا نوشته های آقای شایرر غلط است و یا آن تصاویر جعلی است. و یا شاید ، هم مطالب آقای شایرر صحیح است و هم تصاویر کاملا واقعی است. اما آن شخص خودکشی کننده در پناهگاه ، هیتلر نیست و تصاویر نیز متعلق به هیتلر اصلی نیست. موضوع مهم این است که افراد بزرگ در سطح بین المللی همگی دارای بدل هستند. اسامه بن لادن دارای 14 بدل بود. صدام حسین دارای بدلهای زیادی بود. فیدل کاسترو نیز دارای بدلهای زیادی بود. زمانی که هیتلر در اتاق خود در حال خودکشی بود ، ممکن بود با یکی از بدلهای خود جابجا شده باشد. علی الخصوص زمانی که او را در پتویی پیچیده بودند که به باغ صدارت عظمی ببرند و جسد وی را آتش بزنند ، چهره او در پتو پوشانده شده بود و در واقع کسی مطمئن نیست که شخصی که درون پتو پیچیده شده بود ، واقعا خود هیتلر بوده باشد. آجودان هیتلر ، جسد او و اوا براون را به گودال در حیات می برد و با ریختن بنزین به آتش می کشد. سپس بلافاصله در اثر شلیک توپخانه روس ها مجبور به بازگشت به پناهگاه می شوند. پس در حقیقت هیچ کس صحنه خودکشی هیتلر را به چشم خود ندیده است. تنها کسی که جنازه ها را در پتو پیچیده و آنها را به کمک کمپکا به باغ برد تا آنرا آتش بزند ، هاینز لینگه بود. هاینز لینگه پس از سقوط کامل برلین مورد بازجویی قرار گرفت و هرآنچه را که می دانست گفت. زمانیکه لینگه جنازه ها را در پتو پیچیده و به بیرون از اتاق می آورد تنها بود و این کار را در تنهایی انجام داد. زمانی که جنازه هیتلر پتو پیچ شده را بیرون می آورد ، اولین نفری که او را دید کمپکا بود. کمپکا در بازجویی های خود پس از سقوط کامل برلین گفت: من نه صورت هیتلر را دیدم و نه صورت اوا براون را. هر دو آنها توسط لینگه پتو پیچ شده بودند. من آن دو را از لباس هایشان شناختم. (کمپکا در این لحظه صورت هیتلر و براون را ندیده بود) پس در واقع از زمانی که همراهان هیتلر از اتاق خودکشی هیتلر خارج شدند ، دیگر کسی صورت هیتلر را ندید. زمانی که جنازه ها در گودال به آتش کشیده می شد نیز صورت جنازه ها پوشانده شده بود.

جالب اینجاست که لینگه تا سال 1980 که در آلمان غربی درگذشت ، به طور مداوم توسط سازمان های مخفی بلوک شرق و غرب تحت نظر بود. به جز لینگه و کمپکا سایر شاهدین این ماجرا یا خودکشی کردند و یا به گونه ای دور از بازجویی ها قرار داده شدند. در نخستین ماه های پس از پایان جنگ شایعات زیادی در سطح اروپا منتشر شده بود مبنی بر اینکه هیتلر زنده است. اما تلاش دستگاه های تبلیغاتی کشورهای فاتح به گونه ای بود که به مردم بقبولاند که هیتلر واقعا خودکشی کرده و دیگر در جهان وجود خارجی ندارد. سازمان کا گ ب ، اینتلیجنت سرویس و سی آی ای تلاش گسترده ای به عمل آوردند که با جمع آوری اسناد و شواهد قابل قبول ، به افکار عمومی جهان بقبولانند که هیتلر واقعا خودکشی کرده است و دیگر وجود خارجی ندارد. نوع تلاش و تقلاهای متفقین پیروز هم شک برانگیز است.

تیلور نیز در کتاب خود آخرین ساعات زندگی هیتلر را به همین صورت و با اندکی اختلاف نقل می کند. ولی پس از آن می گوید : زمانی که جسد هیتلر در گودال آتش گرفت و سوخت ، استخوان های وی در همان گودال باقی ماند. وقتی روس ها پناهگاه هیتلر را تصرف کردند ، استخوان های هیتلر را با خود به مسکو بردند و آنرا به موزه جنگ مسکو سپردند. در حالیکه ویلیام شایرر در پاورقی کتاب خود می نویسد : استخوان های جسد هیتلر و اوا براون هیچگاه یافت نشد و این موضوع پس از جنگ این شایعه را رواج داد که هیتلر هنوز زنده است. کمپکا در این باره گفته بود که پس از آنکه جسد هیتلر در آتش سوخت ، گلوله توپ های روس ها به گودال برخورد کرد و استخوان ها را به طور کامل از بین برد. البته مدتها در اوایل پیروزی متفقین ، این چنین اشاعه داده شده بود که جسد هیتلر در اثر آتش گرفتن به وسیله بنزین به طور کامل تبدیل به خاکستر شد و حتی خاکستر وی نیز محو شد. پس از آن نظریه های دیگری اشاعه داده شد مبنی بر برخورد گلوله توپ به گودال آتش گرفتن جسد هیتلر و یا دستیابی روس ها به بقایای استخوان های هیتلر. نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که آیا واقعا این امکان وجود دارد که یک گودال که توسط برخورد یک گلوله توپ ایجاد شده بود ، مجددا در همان نقطه مورد هدف قرار گیرد؟؟ از آنجایی که ارتش سرخ در پیشروی های سریع خود توپهای سبک و نیمه سنگین حمل می کرد و توپ های سنگین خود را به صورت عقبدار در پشت کاروان حمل می کرد ، به نظر می رسد که اقامت گاه هیتلر به وسیله توپ های 76 میلیمتری از نوع دی 74 و ام 1927 و همچنین توپ های 122 میلیمتری مدلهای ام 1910 و ام 1909 و ام 30 مورد هدف قرار گرفته بود. چرا که ارتش سرخ از این توپ ها در خط مقدم نبرد خود استفاده می کرد. (باز هم به احتمال قویتر توپ های 76 میلیمتری بر روی برلین استفاده می شدند. چرا که نقل و انتقالات آنها آسانتر است.) حال با توجه به قدرت ضعیف توپ های 76 میلیمتری و دقت ضعیف توپ های 122 میلیمتری چگونه می توان پذیرفت که یک گودال دوباره مورد هدف توپخانه روس ها قرار گرفته باشد؟ مگر اینکه قائل به شانس بوده باشیم. جالب اینجاست که استخوانی که سالها در موزه جنگ مسکو به عنوان جمجمه هیتلر شناخته می شد و به عنوان نمادی در پیروزی و به عنوان هدف بزرگ جنگ های پاتریوتیک شناخته می شد ، اخیرا توسط دو دانشمند مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته است و معلوم شده است که این جمجمه در اصل متعلق به یک زن است.

نکته دیگر اینکه سایر نویسندگان درباره جنگ جهانی دوم نیز یکی از این دو نظر ( یعنی تیلور و شایرر ) را در کتاب خود نقل کرده اند.

تناقضات زیادی درباره مرگ و یا همان خودکشی هیتلر وجود دارد. همانطور که قبلا نیز عنوان شد ، متفقین برای وادار کردن نیروهای مختلف مقاومت وابسته به رایش سوم ، به تصویری از جنازه هیتلر نیاز داشتند. چنین تصویری باعث تسلیم شدن نیروهای مقاومت میشد. پس در واقع متفقین به یک تصویر از جنازه هیتلر نیاز داشتند که با انتشار آن باعث آرام شدن فضای ملتهب اروپا و جهان شوند. مرگ هیتلر یعنی پایان رایش سوم و پایان جنگ جهانی دوم. اما متفقین صرفا به مرگ هیتلر راضی نبودند. بلکه تنها تصویری از جنازه وی باعث آرام شدن جو جهان می شد. جالب اینجاست که دو نویسنده نه چندان سرشناس اخیرا کتابی درباره این موضوع به نگارش درآورده اند و در آن با ارائه اسناد و مدارکی مدعی شده اند که نه تنها هیتلر در پایان جنگ خودکشی نکرد ، بلکه همانند سایر سران نازی به آمریکای لاتین و آرژانتین فرار کرد تا بقیه عمر عزت بار خود را (به قول دلسوختگان وی) به آرامی و در آرامش بگذراند. (مثل آدولف آیشمن ، که البته در سال 1960 توسط موساد در آرژانتین بازداشت شد و به اسرائیل منتقل شد و پس از محاکمه ای طولانی اعدام شد و جسد و نیز به آتش کشیده شد و خاکستر وی نیز به دریا ریخته شد.) جالبتر اینکه متفقین نیز در جریان فرار وی بودند.

منبع:
Military.ir, The First Military Reference Site In Iran | سایت میلیتاری ، اولین سایت مرجع نظامی در ایران


http://www.forum.nazicenter.ir

نوشته شده توسط: میلاد | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

برچسب ها: آیا هیتلر واقعا خودکشی کرد؟ ، خودکشی هیتلر ، عکس خودکشی هیتلر ، حقیقت هایی راجع به هیتلر ،
pharmacy intern
چهارشنبه 6 فروردین 1399 09:50

Truly plenty of wonderful data.
canadian pharmacy king canada viagra canada online pharmacies canadian rx canada drugs online cialis from canada canadianpharmacyusa24h canadian government approved pharmacies canadian online pharmacies online pharmacies in usa
http://quimanib.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 06:43

Reliable content. Regards!
we use it cialis online store buying brand cialis online cialis taglich cialis et insomni cialis therapie buying cialis in colombia cialis bula estudios de cialis genricos cialis tadalafil wow look it cialis mexico
http://faccage.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 14:24

Thank you. I appreciate it!
cialis dosage cialis lowest price cialis generico postepay we like it cialis soft gel we choice cialis uk cialis flussig cialis 5 mg buy cialis therapie cialis en 24 hora cialis e hiv
order cialis online us
جمعه 31 خرداد 1398 22:15

Really many of good facts.
cialis en 24 hora buying cialis overnight cialis bula buy cialis online only here cialis pills viagra vs cialis vs levitra can i take cialis and ecstasy usa cialis online ou acheter du cialis pas cher we choice cialis pfizer india
http://kaybizdie.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 06:34

Thank you! Plenty of info.

cialis 100mg suppliers cialis lilly tadalafi cialis prezzo di mercato dose size of cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne prices on cialis 10 mg cialis coupons cialis prezzo al pubblico buy cialis online brand cialis nl
Cialis generic
پنجشنبه 30 خرداد 1398 13:23

Incredible all kinds of beneficial facts!
cialis sicuro in linea cialis lowest price we like it cialis price where do you buy cialis cialis 20mg cialis australia org cialis in sconto cialis canada cialis generico postepay generic cialis
http://consmenrest.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 19:21

You have made your position very nicely!.
cialis online napol cialis sans ordonnance enter site 20 mg cialis cost how does cialis work buy original cialis legalidad de comprar cialis cialis rezeptfrei acquisto online cialis we choice free trial of cialis achat cialis en europe
Buy cialis online
چهارشنبه 29 خرداد 1398 03:10

You actually said it effectively!
cialis italia gratis cialis generic tadalafil buy we recommend cialis best buy dose size of cialis cialis generico milano canadian drugs generic cialis compare prices cialis uk we recommend cialis best buy cialis kamagra levitra cialis pills in singapore
http://trigdisco.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 04:29

You actually expressed it adequately.
cialis uk cialis e hiv does cialis cause gout prescription doctor cialis cialis usa cost cialis 10mg prix pharmaci cialis from canada cialis efficacit cialis rezeptfrei sterreich cialis great britain
cialis dosage for bph
دوشنبه 27 خرداد 1398 13:33

Seriously loads of excellent advice.
warnings for cialis tadalafil 20 mg buy cialis cheap 10 mg canadian drugs generic cialis cialis pills boards we use it 50 mg cialis dose cialis pills boards cialis price thailand cialis italia gratis prezzo di cialis in bulgaria
Buy cialis online
یکشنبه 26 خرداد 1398 23:24

Lovely data, Many thanks.
order a sample of cialis cialis cuantos mg hay the best choice cialis woman tadalafil 20 mg deutschland cialis online cialis 100 mg 30 tablet cialis usa cost precios de cialis generico cialis generico lilly cialis coupons
Generic cialis
یکشنبه 26 خرداد 1398 09:04

Wow a lot of good advice.
achat cialis en europe cialis canada on line canadian cialis rezeptfrei cialis apotheke cialis side effects bulk cialis how do cialis pills work cialis australia org generic cialis with dapoxetine click now buy cialis brand
Generic cialis
شنبه 25 خرداد 1398 05:10

Reliable tips. Regards.
cialis australia org cialis 20mg preis cf cialis prezzo al pubblico generic cialis 20mg tablets cialis dosage recommendations order cialis from india cialis kaufen bankberweisung we choice cialis uk i recommend cialis generico cialis dosage amounts
http://thrifacclas.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 15:01

Truly loads of helpful facts!
cialis great britain cialis farmacias guadalajara cialis sale online how to buy cialis online usa cialis flussig brand cialis generic only best offers 100mg cialis cialis online napol cialis online cialis efficacit
http://tocoga.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 11:06

Thank you. Lots of stuff.

cialis 5 mg funziona we like it cialis price cialis qualitat cialis generico en mexico cialis coupon cialis coupon cialis uk next day cialis 20 mg effectiveness cialis tablets for sale wow cialis tadalafil 100mg
http://trodritur.strikingly.com/
چهارشنبه 22 خرداد 1398 21:02

Regards! Ample posts.

low cost cialis 20mg the best choice cialis woman cialis 5 mg schweiz cialis rckenschmerzen 5 mg cialis coupon printable click here to buy cialis we choice cialis pfizer india fast cialis online warnings for cialis tadalafil 5mg
original viagra kaufen deutschland
سه شنبه 21 خرداد 1398 04:35

Hi mates, its impressive post on the topic of tutoringand completely explained, keep it up all the time.
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 20:51

Cheers! I appreciate this.
acheter cialis kamagra cialis 30 day trial coupon cialis 50 mg soft tab cialis generique how to purchase cialis on line cialis tablets for sale generic cialis in vietnam opinioni cialis generico try it no rx cialis generic cialis at walmart
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 15:02

Cheers, Terrific information.
cialis professional from usa tadalafil 20 mg the best choice cialis woman how to purchase cialis on line only best offers cialis use cialis generico lilly cialis billig cialis efficacit prices on cialis 10 mg ou trouver cialis sur le net
http://cialisvie.com/
شنبه 18 خرداد 1398 09:28

Cheers, Loads of info!

low cost cialis 20mg tadalafil generic prices on cialis 10 mg cialis side effects generic cialis at walmart cialis 20 mg best price cialis herbs generic cialis levitra cialis farmacias guadalajara compare prices cialis uk
http://ukcanadianpharmacy.com/
شنبه 24 فروردین 1398 03:30

This is nicely said. !
canadianpharmacyusa24h Northwest Pharmacy best canadian pharmacy canadian viagra canadian pharmacy uk delivery discount canadian pharmacies canada online pharmacies reviews canadian medications online drugs for sale on internet canadian online pharmacies legal
Cialis prices
جمعه 16 آذر 1397 09:40

Many thanks. Lots of advice!

cialis dosage amounts no prescription cialis cheap cialis in sconto cialis arginine interactio tadalafil tablets viagra vs cialis vs levitra buying cialis overnight cialis pas cher paris side effects for cialis buy cialis online
Online cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 14:33

Terrific information. With thanks!
cialis 20mg preis cf if a woman takes a mans cialis cialis generico generic cialis at walmart cost of cialis per pill cialis 20 mg effectiveness buy cialis sample pack buy cialis online generic cialis pro cialis rckenschmerzen
Cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:12

Really tons of excellent data!
cialis in sconto non 5 mg cialis generici cialis generique 5 mg tadalafil 20 mg side effects of cialis cialis free trial cialis 30 day sample where cheapest cialis weblink price cialis cialis usa cost
Generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 17:59

You mentioned this superbly!
cialis kaufen only best offers cialis use viagra cialis levitra how much does a cialis cost cuanto cuesta cialis yaho cialis taglich cialis with 2 days delivery cialis online holland cialis daily new zealand cialis lowest price
Cialis prices
سه شنبه 13 آذر 1397 06:45

Tips clearly regarded..
cialis rezeptfrei cialis generique 5 mg low cost cialis 20mg preis cialis 20mg schweiz generic cialis with dapoxetine cialis 5 mg schweiz cialis en mexico precio prezzo di cialis in bulgaria generic cialis 20mg tablets cialis super kamagra
buy cialis usa
دوشنبه 12 آذر 1397 18:45

Nicely put. Appreciate it!
cialis generico postepay cialis online holland buy generic cialis cialis prezzo in linea basso cialis pills boards cialis patentablauf in deutschland cialis wir preise the best choice cialis woman when can i take another cialis cialis canada on line
Cialis 20 mg
دوشنبه 12 آذر 1397 06:26

You've made your stand very nicely.!
we recommend cialis best buy cipla cialis online cialis prices in england cheap cialis order cialis from india cialis generico lilly cialis generika where cheapest cialis price cialis per pill 5 mg cialis pharmacie en ligne
Buy generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 18:16

Cheers. Excellent stuff.
how to buy cialis online usa cialis in sconto buying brand cialis online cialis 20mg preis cf only best offers 100mg cialis cialis en mexico precio cialis for daily use dose size of cialis cialis generico milano wow cialis tadalafil 100mg
Generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 05:58

Amazing tons of terrific information!
cialis for sale south africa cialis pills in singapore buy generic cialis only now cialis 20 mg callus calis cialis 5 effetti collaterali 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis 20 mg effectiveness low cost cialis 20mg
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic